Skip to main content
top

Bibliography

Conference Paper (international conference)

Exemplar-based inpainting with rotation invariant patch matching

Boldyš Jiří, Besserer B.

: First International Conference on Computer Vision Theory and Applications, p. 1-6

: VISAPP 2006 - Proceedings of the First International Conference on Computer Vision Theory and Applications, (Setúbal, PT, 25.02.2006-28.02.2006)

: CEZ:AV0Z10750506

: 1M0572, GA MŠk

: movie restoration, image reconstruction, exemplar-based inpainting, rotation invariance, moment invariants

: http://library.utia.cas.cz/separaty/2009/ZOI/boldys-exemplar-based inpainting with rotation invariant patch matching.pdf

(eng): In this paper, we propose a novel approach to patch matching in exemplar-based inpainting. Our field of concern is movie restoration, particularly scratch concealment. Here we want to focus on a single frame (still image) inpainting. Exemplar-based approach uses patches from the known areas and copies their content to the damaged area. In case of irregular texture, there might be no patches available, so that the result would be visually acceptable. One way to increase the number of available patches is to rotate them. In most of the exemplar-based approaches, a target patch is not complete and a source patch has to be rotated and compared at every single angle. We overcome this inefficiency using a clue image, which comes from previous processing stages. We use moments of patches from this clue image, normalized to rotation, to reject apparently dissimilar patches, and to calculate the approximate angle of rotation, which has to be performed only once.

(cze): V tomto příspěvku představujeme nový přístup k matchování oblastí v exemplar-based inpainting. Naší oblastí zájmu je restaurování filmů, zvláště odstraňování škrábanců. Zde se chceme zaměřit na inpainting jednotlivého snímku (statického obrazu). Exemplar-based přístup používá oblasti ze známých ploch a kopíruje jejich obsah do poničených ploch. V případě nepravidelné textury se může stát, že se nenajde vhodná oblast a výsledek nebude vizuálně akceptovatelný. Jednou z možností, jak zvýšit počet vhodných oblastí, je otáčet je. Ve většině exemplar-based přístupů není cílová oblast kompletní a zdrojová oblast musí být otáčena a porovnávána pro každý úhel otočení. Zde se tato neefektivita řeší použitím pomocného obrazu, který pochází z předchozího zpracování. Používáme momenty oblastí z pomocného obrazu, normalizované na rotaci, k odmítnutí zřetelně nepodobných oblastí a k výpočtu přibližného úhlu otočení, které je tak provedeno pouze jednou.

: BD