Ústav teorie informace a automatizace

Jste zde

Dr. Ing. Jiří Plíhal

Pozice: 
Odborný pracovník; zástupce vedoucího odd. pro Škoda Auto
Mail: 
Místnost: 
Fax: 
266052511
Telefon: 
266052583
Odborné zájmy: 
Zástupce vedoucího oddĕlení pro spolupráci se Škoda Auto ve výzkumu a vývoji.
Publikace ÚTIA: 

Vedení studentů v rámci projektu 6002 (ŠA):

-  Filip Skramuský
-  Filip Hauer
-  Marek Nedoma
-  Lukáš Vacek
-  Vít Pardubský

Další aktivity:
-  TNK 20, Česká agentura pro standardizaci, člen technické normalizační komise

31.10.2022 - 09:16

Podrobnosti

Období: 2022 - 2025
Project HiPE brings together 13 participants covering the whole value chain, to develop a new highly energy-efficient, cost-effective, modular, compact and integrated wide bandgap (WBG) power electronics solutions for the next generation of battery electric vehicles (BEV), and to facilitate a significant market penetration of WBG in the automotive sector.
Období: 2020 - 2022
The EIT Urban Mobility Doctoral Training Network is a collective of universities, academics, and PhD candidates that seeks to promote innovation and entrepreneurship in the field of urban mobility based on the knowledge triangle (education, research, and business).
Období: 2020 - 2021
UrbanSmartPark project focusses on the development and pilot demonstration of automated vehicles that simplify driverless on-street inner-city parking and provide a broad range of possibilities for parking-related services. Activities are coordinated by Technical University of Braunschweig, Automotive Research Center Lower Saxony.
Období: 2020 - 2021
The project TIE aims at creating a strategic infrastructure for urban policy management in the field of urban mobility. This will be done by advancing the ability of cities to define, adopt, and implement policy recommendations that aim to improve mobility, based on a thorough understanding of the TIE’s components and resources, and how those components and resources interact with each other.
Období: 2016 - 2019
Hlavním cílem projektu ITEAM je založit a zajistit udržitelný rozvoj evropské školící sítě s vysokým stupněm interdisciplinarity, která bude dále školit odborníky v oblasti vědy a výzkumu nových technologií se zaměřením na řízení sdruženého pohonu pozemních vozidel (MAGV). Mezi komplexní cíle iTEAM projektu patří (i) zvýšení evropské prestiže při vzdělávání v oblasti uživatelsky přívětivých a k
Období: 2016 - 2017
Hlavním cílem projektu je popsat proces a míru adaptace člověka (řidiče) na asistenční systémy určené pro řidiče v motorových vozidlech, a to zejména z pohledu dopravní bezpečnosti, tj. jaký pozitivní, případně negativní dopad mají dané systémy na dopravní bezpečnost. Cílem je pokrýt problém jak z pohledu jednotlivce (tj. v tomto případě řidiče), tak také z pohledu celé společnosti (tj.