Skip to main content
top

Základní výzkum ÚTIA vedl k překvapivé interpretaci snímků UFO.

Date of event

Výsledky projektu GAČR "Řešení inverzních problémů vznikajících při analýze rychle se pohybujících objektů" (2018-2020) s hlavním řešitelem Filipem Šroubkem byly nečekaně brzy využity dne 3. 6. 2021 při odhalení původu rozmazaného objektu na snímcích z Utahu z roku 2016, který byl doposud mylně považován za UFO (Unidentified Flying Object).

Podrobnější údaje o této překvapivé aplikaci základního výzkumu lze nalézt v tiskové zprávě ČVUT Praha, odkud pochází student Denys Rozumnyi, který na základě výzkumu Filipa Šroubka vyvinul software DeFMO na rekonstrukci obrazu rozmazaného pohybem neznámého objektu. Tuto tiskovou zprávu okamžitě převzaly a publikovaly významné informační servery Ihned.cz nebo Lupa.cz.

Dílčí výsledky tohoto výzkumu náš ústav poprvé představil laické veřejnosti názorným, hravým způsobem na Veletrhu vědy v Letňanech v roce 2019. Tehdy je ocenili především dětští návštěvníci veletrhu.

Nečekaný úspěch programu DeFMO, jehož zdrojový kód je volně dostupný, nepochybně přitáhne pozornost širší odborné veřejnosti a vyvolá tak větší zájem o teoretický výzkum v oblasti digitálního zpracování obrazu.

Submitted by soukup on